Kayserili Kadınlar Teknoloji İle Gelir Sahibi Olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın” projesi, yeni döneminde Kayserili kadınlara ulaşarak kapsamını büyütüyor. Kadınların girişimcilik kapasitelerini, iletişim teknolojilerinin desteğiyle artırmayı hedefleyen proje dahilinde 7 halk eğitim merkezinde 1200 Kayserili kadına 12 danışman öğretmen tarafından girişimcilik ve teknoloji eğitimi verildi.

Kayseri’nin Anadolu’ya ticareti ve girişimciliği öğreten şehir olduğunu belirten Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, “Hayatın her alanında olduğu gibi dijitalleşme ile birlikte girişimcilik de şekil değiştiriyor. Tarihi ve kültürel birikiminin yanı sıra gelişmiş sanayisi ile de Türkiye ekonomisinin can damarı olan Kayseri bu anlamda son derece önemli bir potansiyel barındırıyor. Yeni dönemde Kayseri dahil 10 ilde 10 bin kadına eğitim vereceğimiz ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projemiz ile toplamda 20 bin kadına erişip daha fazla kadını ekonomiye katmayı hedefliyoruz. Bu hedefi gerçekleştirmede, Kayserili kadınların Anadolu’daki diğer kadınlara da örnek olacağına inanıyoruz” dedi.

Kadınların sosyal ve ekonomik hayattaki varlıklarını artırmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel MüdürlüğüTürkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın” projesinin yeni dönemi kapsamında Kayseri’de gerçekleştirilecek eğitimler başladı. Ürettiği ürünleri gelire dönüştürmek isteyen kadınların girişimcilik kapasitelerini iletişim teknolojileri ile artırmak amacıyla yürütülen proje kapsamında Kayseri’de 1200 kadına 12 danışman öğretmen tarafından verilen eğitimler devam ediyor.

Sedat Abdulhakimoğulları: “Kadınlar kazandıkça yoksulluk yenilecek, Türkiye yenilenecektir”

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sedat Abdulhakimoğulları, şunları söyledi:

“Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz koordinesinde yürütülen projelerden biri olan Girişimcilikte Önce Kadın projesinin amacı sosyal ve ekonomik imkânları kısıtlı kadınlarımızın eğitim yolu ile temel becerilerinin arttırılarak mesleki yeterlilik kazanmalarını, istihdama katılmalarını ve sosyal ekonomik imkânlarının artmasını sağlamaktır.

Gelişmiş ve hedeflerini yüksekte tutan ülkelerde en başta kadınlar üretimin içinde yer almaktadır. Bizler de Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak bunu hedefliyoruz. Genel müdürlüğümüze bağlı halk eğitimi merkezleri ve olgunlaşma enstitülerinden belirlenen 72 proje kurumundan 140 danışman öğretmenimiz ile yeni dönemde de hedefimiz 10 ilde 10 bin kadın idi. Sevinerek belirtmeliyim ki mayıs ayı itibariyle hedefimize çok yaklaşmış bulunuyoruz. Kayseri’ de de 7 proje kurumundan 12 danışman öğretmenimiz ile 1200 kadına ulaştık. Tüm proje kurumu müdür ve müdür yardımcılarımız ile danışman öğretmenlerimizi kutluyorum.

Proje ile kadınlar hem meslek sahibi olacak, hem üretim yapacak hem de internet üzerinden ürünlerini satarak ekonomiye katkı sunacaklardır. Bu amaçla, eğitimlerini tamamlayan kursiyerlerimizin el emeği göz nuru ürünlerinin satışını, projenin satış sitesi olan oncekadin.gov.tr üzerinden yapabilmeleri için gerekli altyapı oluşturulmuştur. Projenin sonraki dönemlerinde de içeriklerin e-öğrenme platformuna yüklenerek, uzaktan eğitim yoluyla daha çok kadının Girişimcilik eğitimlerinden faydalanabilmesi için çalışmalara başlanmıştır. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, hayatları boyu girişimci olacak kadınları Türkiye’ye kazandıracak olmaktan büyük heyecan duymaktadır. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak kadınlarımıza bu yolculuklarında başarılar diliyor ve hayat boyu öğrenen bir Türkiye adına hepinizin yolu açık olsun diyoruz.”

Colman Deegan: “Kayserili kadınların Anadolu’daki diğer kadınlara örnek olacağına inanıyoruz”

Türkiye ekonomisinin can damarı Kayseri’nin önemli bir girişimcilik potansiyeli barındırdığını belirten Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, “Çağlar boyunca Anadolu’ya ticareti ve girişimciliği öğreten Kayseri’nin, günümüzün dijitalleşme ile her alanda değişen dinamiklerinde de yine öncü rol üstleneceğine inanıyoruz. Kayseri’nin %63 ile Türkiye ortalamasının 10 puan üzerinde olan Dijitalleşme Endeksi Skoru da bunun en önemli göstergesi. Son 5 yıl içinde Kayseri’de 182 milyon TL’yi geçen yatırımlarımıza devam ederek, bu oranı daha da yukarılara çıkartmayı ve Türkiye’nin dijitalleşmesini hızlandırmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmada en önemli unsurlardan biri de hiç kuşkusuz nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımız. Ülkelerin gelecekte global rekabette var olabilmesinin ancak kadınların ekonomiye daha fazla katılımıyla mümkün olacağına olan inancımızla, dijital teknolojilerin sunduğu imkanlarla genişleyen girişimcilik fırsatlarını öğrettiğimiz ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projemiz ile daha fazla kadını ekonomiye katmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda, projenin yeni döneminde Kayseri’de eğitim verdiğimiz 1200 kadın ile birlikte bu yıl Türkiye genelinde 10 ilde 10 bin kadına girişimcilik ve teknoloji eğitimi vereceğiz. Böylece geçtiğimiz yıldan bu yana toplamda 20 bin kadını girişimcilik ile tanıştırmış olacağız. Kayseri’de 1200 kadını eğitme hedefimizi şimdiden yakalamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz ve Kayserili kadınları tebrik ediyoruz. Türkiye genelini kapsayan hedefimizi gerçekleştirmede Kayserili kadınların Anadolu’daki diğer kadınlara da örnek olacağına inanıyoruz” dedi.

“Girişimcilik yoluyla daha fazla kadının ekonomiye tam katılımını sağlayacağız”

Kayseri’de istihdam edilen toplam nüfusun yalnızca yüzde 20’sinin kadınlardan oluştuğunu hatırlatan Deegan, şöyle devam etti: “TÜİK verilerine göre Türkiye’de kadınların istihdam %27.5 seviyelerinde. Diğer yandan Türkiye’deki kadın girişimciler toplam girişimcilerin %8’ini oluşturuyor. Bu rakamları göz önüne aldığımızda Türkiye’deki kadınların iş gücüne katılımını artıracak ve kadınlara girişimcilik ruhu aşılayacak daha fazla projeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Girişimcilikte Önce Kadın projesi ile de kadınlarda girişimcilik bilincini ve oranını artırmayı hedefliyoruz. Projenin ilk yılında ulaştığımız 10 bin kadın ile 15 milyon TL’yi aşkın ekonomik değer yarattık. Projenin ikinci döneminde 10.000 kadına eğitim verme hedefimize emin adımlarla yaklaşıyoruz. Üstelik, şimdiye kadar 7000’in üzerinde kadın oncekadin.gov.tr sitesinden ürünlerini satıyor. Bu yıl projeyi dijital teknolojilerin imkânlarından yararlanarak daha fazla kadının erişimine sunmak üzere çalışıyoruz. Tüm eğitim içeriklerini e-öğrenme platformuna yüklenerek Türkiye’nin 81 ilindeki kadınlara ulaştırma arzusundayız. Böylece daha fazla kadının girişimcilik yoluyla ekonomiye ve sosyal hayata tam katılımını sağlayacağız.”

Türkiye Bilişim Vakfı Ankara Temsilcisi Dr. Aydın Kolat, “Girişimci kadınlarımızın böyle bir rekabet ortamına girebilmelerini cesaretlendirmeyi hedefleyen Girişimcilikte Önce Kadın projesinde Türkiye Bilişim Vakfı olarak katkı vermekten dolayı gurur duyuyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Türkiye Vodafone Vakfı’na verdikleri desteklerden dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Böyle özverili bir projelerin en keyifli kısmı kadınlarımızın güncel teknolojileri de kullanarak hem üretip hem de satarak aile bütçelerine katkı sağlar duruma gelmeleri olacak” dedi

Uygulamaya yönelik, kolay anlaşılır ve kısa içerikli eğitim programları

Girişimcilikte Önce Kadın projesi kapsamında Adana, Denizli, Erzincan, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Mersin, Muğla, Sivas ve Trabzon’da “teknoloji” ve “girişimcilik” alanlarında, uygulamaya yönelik, kolay anlaşılır ve kısa içerikli 24 saatlik eğitimler veriliyor. 10 ilde 72 Halk Eğitim Merkezi’nde 140 danışman öğretmen liderliğinde yürütülen eğitimler kapsamında; girişimciliğin ne olduğu, Türkiye ve dünyada kadın girişimciliğinin durumu, şirket kurmadan da girişimci olmayı sağlayacak asgari girişimcilik modeli, satış, pazarlama ve iletişim kanalları ile ilgili bilgiler veriliyor. Teknoloji konusunda ise bilgi teknolojileri ve internetin sunduğu olanaklar, e-ticaret ve girişimcilik, proje web sitesinin kullanımı, güvenli teknoloji ve internet kullanımı konuları hakkında bilgilendirme yapılıyor. Programı başarıyla tamamlayanlara katılımcı sertifikası veriliyor.

Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’na başvurular Eylül’de sona eriyor 

Projenin yeni döneminde eğitim içerikleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-öğrenme platformuna yükleniyor ve bu sayede çok daha fazla kadın eğitimlerden yararlanabiliyor. Eğitim almaya başlayan kursiyerler, ürünlerinin satışını projenin online satış sitesi olan oncekadin.gov.tr üzerinden gerçekleştirebiliyor. Bunun yanı sıra siteye üye olan kursiyerleri cesaretlendirip teşvik etmek için Kasım ayında düzenlenecek Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması ile başarılı kadınlar cansuyu sermayesi ile ödüllendirilecek. Yarışmanın başvuruları 30 Eylül’de sona erecek.

 

Vodafone

add-or-plus app-store block brand-outline broadband-mid broadband bundles-hi-dark call calls-contacts-mid chat chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up close community customer-care dashboard-hi dashboard deals delivery gonulluluk help location-hi location mail members menu mobile-hi-dark mobile-mid mobile my-vodafone network-signal-hi network offer-badge-percent offer-badge pause play quote-left Created with Sketch. quote-right Created with Sketch. rank-virtuoso report reports return-product roaming search security-mid security share social-facebook social-google-plus social-instagram social-twitter social-youtube tail tick top-up tv upgrade-mid video vodafone-logo-white vodafone