Yarını Kodlayanlar

Yarını Kodlayanlar

Gigabit toplumunun mimarları olan çocuklarımızın dijital yetkinliklerini kodlama ile geliştiriyor, teknolojiyi tüketen değil, üreten nesiller yetiştiriyoruz.

#BuMamaBenden

Yarını Kodlayanlar projesinde kodlama eğitimi alan çocuklar, sokak hayvanları mamasız kalmasın diye tweet’le çalışan bir mama kabı tasarladı. Artık Vodafone’un Zeytinburnu İstasyon Mağazası önünde boşaldıkça yeniden dolan bir mama kabı var.

Siz de #BuMamaBenden tweet’lerinizle bu harekete katılın.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

  • Yeni fikirler hayal etmekle başlar.

    Habitat işbirliğiyle başlattığımız Yarını Kodlayanlar projesi kapsamında Ağustos 2016’dan beri Türkiye’nin dört bir yanında 7-14 yaş arası çocuklara yönelik kodlama eğitimi veriyoruz.

    Hedefimiz “kendin yap” kültürünün temelini oluşturan dört ana değerini çocuklara aktarabilmek: Hayal et, tasarla, yap, paylaş. Bu sayede “sadece teknoloji tüketen” değil “teknoloji üreten” bir nesil yetiştirmenin mümkün olduğuna inanıyoruz. Eğitimlerimizle çocukların hayal güçlerini harekete geçiriyor ve hayal ettikleri düşünceleri tasarlayabilmelerine imkan sağlıyoruz. Eğitimlerde kullandığımız, dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınan MIT’nin çocuklara yönelik geliştirdiği “Scratch” programıyla çocuklarımız programlama hakkında fikir sahibi oluyor, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak çalışmalar yapıyor, kendi hayal dünyalarını oluşturup kendi oyunlarını üretebiliyorlar.
 
    • Bugüne kadar 41 ilde 20.000 çocuk bizimle kodlama eğitimi aldı.

      Yarını Kodlayanlar katılımcılarının %49’unu kız çocukları oluşturmakta. Eğitimlerimize şirket çalışanlarımızın çocuklarını da dahil ederek İstanbul ve Ankara’da 200 çalışanımızın çocuğunu kodlamayla tanıştırdık. 2017 Ağustos ayında BTK çalışanlarının çocuklarına da eğitim vererek bu kapsamda 60 çocuğun kodlama öğrenmesine yardımcı olduk. 2018 yılında da eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Düzenlediğimiz 6 hackathon ile 750 çocuğa robotları deneyimleme fırsatı sunduk. 2017 Şubat ayından başlayarak ülkemizdeki Suriyeli çocukları da projemize dahil ettik ve Şanlıurfa, Kilis ve İstanbul’da 750’ye yakın mülteci çocuğumuza kodlama eğitimi verdik. Şanlıurfa’da 10’u Suriyeli olmak üzere 25 gönüllü eğitmenle gerçekleştirdiğimiz eğitimlere katılanların %62’sini kız öğrencilerden oluştu. 80 Suriyeli ve 45 Türk çocuğun katıldığı hackhaton gerçekleştirdik. Eğitimlerimiz sırasında uyguladığımız ön test-son test sonuçlarına göre yazılımcı olmak istediğini belirten çocuk sayısının %23’ten %50 seviyesine yükseldiğini gördük.
 
Yarını Kodlayanlar
18 yaşında lise son sınıf öğrencisiyim. Ben de yazılıma erken yaşlarda başladım ve bazı temel yazılım dillerini öğrendim. Yarını Kodlayanlar projesini görünce kendimi geliştirmek ve daha küçük yaştaki çocuklara kodlama öğretebilme heyecanlanıyla projeye dahil oldum. Öğrenci olarak sürekli öğretmenlerimizden ders alıyoruz zaten. Fakat yeni bir kavram var artık “öğretirken öğrenmek” bu kavramla bildiklerimi başkalarına öğretebilmek bana büyük bir mutluluk veriyor. Kendi bildiğimi; farklı insanlara, farklı yaş gruplarına, farklı kanallar aracılığı ile iletebilmek ve bunu yaparken kodlamayı kullanmak benim de kendimi geliştirmemi sağlıyor.
Berk Sürücü
İstanbul Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi / Gönüllü Eğitmen
Kapat
 
Geri Kapat
 
add-or-plus app-store block brand-outline broadband-mid broadband bundles-hi-dark call calls-contacts-mid chat chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up close community customer-care dashboard-hi dashboard deals delivery gonulluluk help location-hi location mail members menu mobile-hi-dark mobile-mid mobile my-vodafone network-signal-hi network offer-badge-percent offer-badge pause play quote-leftCreated with Sketch. quote-rightCreated with Sketch. rank-virtuoso report reports return-product roaming search security-mid security share social-facebook social-google-plus social-instagram social-twitter social-youtube tail tick top-up tv upgrade-mid video vodafone-logo-white vodafone